0
0
0
s2sdefault
powered by social2s
A performance art műfaji jellemzőit magán hordozó műtárgy 250 négyzetméternyi területet foglal el, és 7500 ember építette fel mézeskalácsból.
Létrejöttének körülményei teszik érdekessé: a szobor bensőséges érzelmek ekhóinak tárgyi manifesztációja a térbe helyezve.
A performance-t kezdeményező művészcsoport tagjai elsőként egy kutatóintézet munkatársainak segítségét kérve a mély emberi kapcsolatok érzelemkészletét hívatták elő önmagukból. Amikor a művészekről a szakemberek már úgy ítélték, hogy csakugyan együtt éreznek önmagukkal, megkezdődött a szobor létrehozása: a művészek aktuális hangjukat tárgyakban és cselekedetekben jelenítették meg. Később mindezt közszemlére téve, válaszokat vártak a külvilágtól. Az eddigi 7500 beérkezett bensőséges válaszból fölépült műtárgy tekinthető meg minden évben a Karácsonyt megelőző napon nyíló kiállításon.

A műtárgy 2017-ben keltette föl az európai művészet érdeklődését, 2020-ban testvérvárosa is született a svájci Fribourgban. Sonja Meyer Fribourg kulturális osztályának tudományos munkatársa így ír levelében erről: „az esemény, egyszerre részvételi és művészeti, az év végi ünnep megélése a legfőbb értéke... A Mézeskalácsváros többek között olyan társasági értékeket hordozó projekt, mint például a találkozás, az egymással való megosztás és a kreativitás.”
Bővebb információt a testvérvárosról erre a linkre kattintva talál. 



Kattintson ide >>> a Mézeskalácsváros-kiállítás nyitvatartásához és az információhoz a jegyárakról 

Mézeskalácsváros látképe - fotó: Madarász Zsolt

Forrás: travelo.hu - 2019.

ÖTSZÁZ MÉZESKALÁCS-ÉPÜLET VÁRJA A LÁTOGATÓKAT A BÁLNÁBAN

"A 9. Mézeskalácsváros körülbelül ötszáz épületből épült fel, és az alkotásokat kétezer-ötszáz önkéntes, köztük mérnökök, művészek, futballisták, cukrászok, tudósok, könyvelők, nővérek, színészek, orvosok, óvodás csoportok, művészettörténészek, katonák, írók, biológusok, borászok, asszisztensek, vidékiek, városiak, fiatalok, idősebbek, egyedülállók, családosok, vallásosak, nem vallásosak, nők, férfiak és gyerekek építették.


A Bényi család telke a 9. Mézeskalácsvárosban - fotó: facebook.com/mezeskalacsvaros

Ez jelenleg Európa második legnagyobb mézeskalács városa és az egész kiállítás adományokból áll össze, illetve az alkotókedvű emberek munkájából. A társasági művészetet, és magát a szobrot a londoni Victoria és Albert Múzeum kurátorai izgalmasnak és gyönyörűnek nevezték, a berlini KW Institue for Contemporary Art kurátora pedig mióta látta, visszatér minden évben megnézni.

Radics Lajosné Jolika telke a 9. Mézeskalácsvárosban - fotó: facebook.com/mezeskalacsvaros


A városban, amelyet 2019. február 23-ig lehet megnézni a Bálna Budapest 306-os Teremgalériájában, a házak, kastélyok, templomok és építési területek között találnak egy benzinkutat, egy trafóházat, egy műugró sípályát és egy Halálcsillagot is, csak, hogy pár érdekességet említsünk. A kiállításra a belépés ingyenes, de az installációt egyidejűleg maximum 25 fő látogathatja, így készüljenek fel a 15-45 perces várakozási időre!"


A Rabi család kastélya a 9. Mézeskalácsvárosban - Fotó: facebook.com/mezeskalacsvaros

Foglalj telket és építs házat a Jubileumi Mézeskalácsvárosba!
-------------------------
Nagy Miskó Ildikó interjúja a muzsa.sk-n Keresztesi Barbával a Mézeskalácsváros producerével:

Magyarok építették fel Európa második legnagyobb Mézeskalácsvárosát

A családok apraja-nagyja számára különleges téli szünidei program lehet Európa 2. legnagyobb Mézeskalácsvárosának megtekintése. A Bálna Budapest rendezvényközpont 306-os Kortárs Teremgalériájában február 23-ig immár 9. alkalommal megcsodálható látványosság visszavarázsolja az ünnepi hangulatot hétköznapjainkba.


A 9. Mézeskalácsváros látképe - Fotó: Tóth Nikoletta

A budapesti Fővám téren található Mézeskalácsváros abban különbözik a hasonló kisebb-nagyobb attrakcióktól, hogy elemei a készítésébe fektetett munkával együtt anonim adományok, s az önkéntes teremőrök a szabadidejükben ugyancsak ingyen fogadják a jegyvásárlástól mentesített látogatókat. Alkotói nem versenyeztek egymással, önmaguk és a látogatók örömére szorgoskodtak - saját pénzüket, idejüket és tehetségüket fektették műveikbe.


A Mézeskalácsváros látogatói várakoznak türelmesen a 306-os Kortárs Teremgaléria bejáratánál a bejutásra a Bálnában.

A társasági művészet e formáját a londoni Victoria és Albert Múzeum kurátorai izgalmasnak és gyönyörűnek nevezték, a berlini KW Institue for Contemporary Art kurátora pedig minden évben visszatér az egyre bővülő-szépülő Mézeskalácsvárosba, amelyet az első házikók felépítése óta már több mint kilencszázezren néztek meg. A világ minden tájáról a Bálnába érkező érdeklődők akár egy órát is hajlandóak várakozni a bebocsátásukra, ugyanis a galériában egyidejűleg csupán 20-25 személy fér el.


Fotó: Echo Tv - Trend Magazin

Keresztesi Barbara, a Mézeskalácsváros művészeti producere elárulta, hogy kezdeményezésük 2010-ben szabadtéri programként indult a Ferencvárosban. Akkor hét mézeskalácsházat állítottak össze, melyeket gyertyákkal megvilágítva állítottak ki a lépcsőházuk elé. Később e célra egy harminc négyzetméteres sátrat vertek föl a házuk mellett. Az időközben csaknem félszáz építményt magába foglaló szabadtéri mézeskalácsvárost folyamatosan látogatták a helybeliek. Majd 2013-ban a Bálna Budapest fogadta be az egyedi látványosságot, amely alkotóinak száma öt év alatt több százra nőtt. Minden évben szabadon szárnyalhat a remekművek készítőinek fantáziája. A nagyszerűen formálható mézeskalácstésztából nevezetes épületek, így egyebek mellett az Iparművészeti Múzeum, a Jurassic Park, az Eiffel-torony, a Lánchíd, a Stonehenge, a csíkszeredai Makovecz-templom, több vár, utca és tér kicsinyített mása készült el. Továbbá felépült a Hóemberváros főtere, a Roxfort Varázslóképző, a Csillagkapu, jó pár mesebeli házikó, amelyek közeléből a vásári és vidámparki hangulat sem hiányozhat. Az építmények bájos mesefigurákkal, hóemberekkel, Télapókkal, állatkákkal, járművekkel népesültek be. Az épületek falát pedig egyedi festmények, csipkehálók, terményekből kirakott minták díszítik, amelyeket még jobban kiemelnek a városka hangulatos fényei.


A felújított mézeskalácsvárosi Lánchíd az északi negyedben a 9. Mézeskalácsváros a Bálnában kiállításon -  Fotó: Kováts Dániel 

A 9. szemgyönyörködtető kiállítás 2018. december 22-től 2019. február 23-ig volt látogatható. Január 2-án délelőtt 11 órától 14 óráig, illetve délután 16 órától 20 óráig. Január 3-tól február 23-ig vasárnaponként és hétfőnként zárva tartott, a többi napon pedig 16 és 20 óra között volt szemrevételezhető. 2018-ban közkívánatra, illetve a hatalmas érdeklődés miatt egy hónappal meghosszabbították a nyitvatartási idejét. A kiállítás lebontása után az alkotásokat bedobozolják, s egy raktárba kerülnek. Az épen megmaradók a következő, immár jubileumi Mézeskalácsváros részeként újra láthatók lesznek, s világszerte öregbítik a jó adag kreativitással megáldott magyarság hírnevét.
(Ez a cikk eredetileg a Múzsán jelent meg: https://muzsa.sk/muveszet/magyarok-epitettek-fel-europa-masodik-legnagyobb-mezeskalacsvarosat)

Foglalj telket és építs házat a Jubileumi Mézeskalácsvárosba!
-----------------------

Hogy kerül a New York-i metró Budapestre? A Mézeskalácsvárosban minden megtörténhet
nlcafe.hu - 2018. december 25.


Fotó: Kováts Dániel

A Mézeskalácsváros kilenc éve szabadtéri programként indult Ferencvárosban. A kezdetben hét mézeskalácsházból álló szoborcsoportot a környékbeliek építették és gyertyákkal világították körbe az egyik lépcsőház előtt. Később egy harminc négyzetméteres sátor adott helyet a lelkes építőknek, majd 2013-ban a Bálna Budapest fogadta be a programot. Öt év alatt körülbelül hétszázötven alkotó dolgozott a kiállításon.


A Bartos család erődítménye a mézeskalácsvárosi táncteremmel a városközpontban - Fotó: Kováts Dániel

Az idei Mézeskalácsváros különlegessége, hogy nagyvárosra jellemző részletek is megjelentek az utcákon. Az alkotók készítettek többek között mézeskalács Áramfejlesztő telepet, Mézeskalácsház-gyárat, mely újrahasznosított panelekből készíti a házait, szaniter parkot, narancssárga mézeskalács kukásautóval. A városban jár a kisföldalatti és a New York-i metró is. A város felett átível a mézeskalács Lánchíd, az északi kerületben található a Vajda Hunyad vára inspirálta mézeskalács királyi vár, a déli kerületben található a bálterem, a cirkusz, a piac és egy neogótikus mézeskalácsvárosi Katedrális is.


A mézeskalácsvárosi Sárkányölő Szent-György vára az északi negyedben a 9. Mézeskalácsvárosban - Alkotók: Antók Veronika és Nagy Márton - Fotó: Kováts Dániel
--------------------------------------------------

Mézeskalácsváros a Bálnában™ - Társasági művészet - Budapest kortárs karácsonyi mézeskalács szobra 

Séta Mézeskalácsvárosban kapunyitás előtt Keresztesi Barbarával (2017) riporter: Domokos István - Kossuth Rádió (Fotó: Madarász Zsolt ©)

Társasági művészet
„A Mézeskalácsváros szabadtéri programként indult Ferencvárosban kilenc évvel ezelőtt” – meséli Keresztesi Barbara, a Mézeskalácsváros művészeti producere. „Akkor hét mézeskalácsházat állítottunk össze, ezeket tettük ki a lépcsőház elé és gyertyákkal világítottuk ki körülöttük a teret. Később egy harminc négyzetméteres sátrat vertünk föl évente a házunk mellett, abban helyezték el kis mézeskalácsházaikat az építők. A szabadtéri mézeskalácsvárost éjjel-nappal látogathatták a helybéliek. 2012-ben negyvenheten építettek, a szabadtéri mézeskalácsvárosok történetében ez volt a legnagyobb. 2013-ban a Bálna Budapest fogadta be a programot, öt év alatt körülbelül hétszázötven alkotó épített .

Az interjút Wlcsek Anna készítette, fotó: Madarász Zsolt és Tóth Nikoletta.

A 8. Mézeskalácsváros (2017) látképe (Fotó: Tóth Nikoletta ©)

Milyen művekkel jelentkeznek az alkotók?

„A program szabadságot biztosít az alkotóknak, a mézeskalácstészta kezelhetősége miatt pedig elképzelhetőnek tartják a résztvevők, hogy bármit elkészítsenek, ami eszükbe jut” – folytatja Barbara. „Így született meg például 2012-ben az Iparművészeti Múzeum, 2015-ben a Mézeskalácsvárosi Állatkert, a Jurassic Park, a Millenium Falcon dokkolója, az Eiffel-torony, templomok, Hóemberváros főtere, a Roxfort Varázslóképző, a Lánchíd, vagy a Csillagkapu, 2017-ben pedig a csíkszeredai Makovecz templom, a Stonehenge, Berg Judit Rumini meséje alapján a SZélkirálynő, vagy Bartos Erika meseszereplőinek Pillének, Bogyónak és Babócának a házai. Az idő múlásával az alkotók kezdenek egyre inkább belefeledkezni a játékba, egyre szellemesebb ötleteik vannak, a tavalyi évben már szinte csak meglepő vagy megindító produkciók születtek. Szép számban születnek mesebeli mézeskalács-házikók is, ezeknek a díszítése finomodik évről évre: az alkotók festményekkel, előre tervezett csipkehálókkal, terményekből kirakott mintákkal vonják be az épületek falát. Nagyon szeretjük azt a pillanatot, amikor a rengeteg egyedi alkotásból összeáll a szobor és kigyúlnak Mézeskalácsváros fényei.”

A 8. Mézeskalácsváros (2017) látképe (Fotó: Madarász Zsolt ©)

Mi lesz a kiállítás végén a kis mézeskalács szobrokkal, házakkal?

Habár ehető alapanyagból készülnek, nem eszi meg az itt kiállított házakat senki. Itt a mézeskalács tésztát szobrászati alapanyagként fogjuk fel. Amelyik ház megmarad azután, hogy a kiállítás bezárt, bedobozoljuk és egy raktárban tároljuk. A következő kiállításkor bontjuk ki és ami épen megmaradt, a következő Mézeskalácsváros részeként újra látható lesz.

A 8. Mézeskalácsváros (2017) részletei (Fotó: Tóth Nikoletta ©) (alkotók balról jobbra: Pusztay Réka, Sütő-Nagy Anna)

Hogyan készül évről-évre az ünnepi hangulat?

Az alkotáshoz nem tartozik verseny, az alkotók önmaguk és a látogatók örömére helyezik el az alkotásaikat a szoborban, önzetlenül vesznek részt a társasági művészetben, a saját pénzüket, idejüket és tehetségüket teszik az alkotásaikba. Az építkezésre kiscsoportokba szervezzük az alkotókat, és amolyan „vörös szőnyeges zártkörű fogadás” formájában látják vendégül őket. Külön-külön is lefényképezünk mindenkit az alkotásával, de természetesen az építkezést is igyekszünk megörökíteni. A tavalyi építésről készült videót ide kattintva lehet megnézni. 

A 8. Mézeskalácsváros (2017) részletei (Fotó: Tóth Nikoletta ©) (alkotó: Pozsonyi Ágnes)

Hányan és kik készítették a tavalyi Mézeskalácsvárost?

Minden évben újra és újra felépül a karácsonyi mézeskalácsszobor. Tavaly nyolcadik alkalommal építettük fel. 300 alkotó vett részt az építésben és közel 1000 közreműködő segítette a munkát.

Lesz kilencedik Mézeskalácsváros?

Igen és már lehet terveket készíteni és telket foglalni a Mézeskalácsváros Telekfoglalás 2018 oldalon.

A 8. Mézeskalácsváros (2017) részletei (Fotó: Tóth Nikoletta ©) (alkotók: Somogyi Barbi és Németh Nóra)

Egyre több a látogató és a remekmű is

„A Mézeskalácsvárost rengetegen látogatják meg a téli szünetben és januárban. Tavaly közkívánatra egy hónappal meghosszabbítottuk a nyitvatartási időt. A kiállításra a belépés díjtalan, várunk mindenkit szeretettel.”

Kapcsolódnak programok a kiállításhoz?

„A kiállítás a 306-os Kortárs Teremgalériában kap helyet. A Bálnában karácsonyi vásár és jégpálya várja a vendégeket az advent ideje alatt – mondja a Mézeskalácsváros producere. A jégpálya a téli szünetben is várja a korcsolyázni vágyókat, ahová a belépés szintén díjtalan.”

A 8. Mézeskalácsváros (2017) részletei (Fotó: Tóth Nikoletta ©) (Alkotók balról jobbra: Tóbiás Veronika, Rabi Tamás, Tóth Nikoletta) 


Praktikus tudnivalók:

Egy telek egy A/4-es lap méretű.

Bármekkora telket lehet foglalni, de a telekfoglalással a jelentkező kötelezettséget vállal arra, hogy a művét a városépítő fogadás időpontjáig elkészíti, és a helyszínen elhelyezi. A telekregisztráció előreláthatólag minden év október elején kezdődik és december 12-ig tart.

0
0
0
s2sdefault
powered by social2s